Wednesday, September 29, 2010

Võrratu tulemus!!!!!!!!!!

Ise ka ei usuks kui oma silmaga poleks näinud!
Sest kujutage ette, ma sain sellisest kraamist, looduslikust sodist, vetikaist ja puusamblikust, hallikasrohelisest parasiidist kõdupuudel nii imearmast mõnuskollast värvi!

Katsetasin selle taimega sest juhtusin nägema ETV või ETV2 pealt vanaaegset saadet "Nipet-näpet". Seal reklaamiti seda vetikasodi kui taime, millele pole mingeid mürgiseid lisandeid vaja lisada, neid vaskvitriole jms. Et tal pidada need peitsid ja kinnitid juba endal sees olema. Kui see nüüd tõesti tõsi on ja värv ka peal püsib, siis on see küll kõige ökom ja tervislikum värvitaim üleüldse! Igal juhul kui ma pärast värvimist teda pesin ja loputasin, ei ajanud ta absoluutselt mingit värvivett kuskilt välja. Ja seda samblasodi polnud ka eriti keeruline lõngade seest välja saada. Märjalt libises enamik ise maha.
Värvimise retsept: taimedega värvimisel pole tegelikult midagi väga keerulist. Palju inffi netist või raamatutest ei leia aga on olemas mõned toredad inimesed, kes sellega tegelevad ja blogisid peavad. Näiteks blogi "Loodusvärvid" (LINK)
Minu mooduse järgi igaüks värvida ei saagi. Mul on nimelt "värvimise masin" ;)
Lugesin nimelt netist kuidas keegi oli värvinõusid hoidnud pikalt sõnnikuhunnikus soojas. Sõnnikuhunnik hoiab ju ühtlast temperatuuri ja hautab nii hautamisnõudes olevat lõnga värvitaimede sees. Kahjuks linki ei tea öelda. Point siis selles, et värvitav lõng on pikalt koos värvitaimedega sobivas soojas temperatuuriga vees.
Sõnnikuhunnikut mul pole. Ega ei tea ka, kas julgekski katsetada. Või hiljem seda tunnistada? Hihii. Minul on aga värvimise masin ehk puuküttega pliit. Mind see ju ei sega kui mul on seal mitu päeva pliidil või pliidiserval (vastavalt kas kütan, küpsetan või ei tee miskit aga pliidiplaat siiski soe) üks pott koos lõngaleotisega.
Vot sedamoodi siis.
Ah jaa. Alguses panen potti küll ainult vee koos taimedega ja keedan korralikult, siis lükkan poti pliidi servale ja ootan kui sisu on pisut jahtunud ja alles siis pistan lõngad vette. Segan ja vaatan ja segan ja vaatan. No et liiga kuuma vette ei tohi panna, lõng hakkab viltuma. No ja siis ta mul on seal, päevake või paar. Aeg ajalt segan ja kontrollin.
Ma ei ole päris kindel aga antud ilus kollane värv tekkis alles siis kui lõng oli leotises haudunud umbes 24 tundi.

8 comments:

kassu said...

Mõnusalt soe kollane. Ma ei teadnudki, et taimedega värvides nii erksat tulemust on võimalik saada. Tõesti võrratu! :)

Köögikata said...

Nii ilus toon! Paluks täpsemat juhendit ka!

Nodsu said...

Väga mõnus värv on, super! Ikka hästi vahva on niimodi ise värvida neid lõngu (ja riideid, mis Sul praegu lapitöö netiklubis plaanis on)... kohe kadetaks võtab, nii kangesti tahaks ju isegi... a no mina ei tea kuhu see vaba aeg kõik kaob!

isehakanud lillekasvataja said...

Mul ka viimasel ajal aeg kuidagi nii kiire. Alles ma ärkan kui juba õhtu käes. Kangaste värvimiseks tuleb vaba aega leida, nendega on rohkem tegemist. Villast lõnga värvin muu tegevuse kõrvalt.
Täpsem juhend? Kirjutan postitusse sisse kohe.

Köögikata said...

Ehh, mul pole juba mitu aastat enam puupliiti :o( Elektripliidil on küll see nr 1, mis on soojas hoidmine, aga mis sellega elektriarve tulla võib...Äkki õnnestuks kuidagi pott pooljahtunud ahju toppida...Ei, ilmselt on lihtsam Sinult seda lõnga osta (kui ma niikuinii lõnga kui sellise ka ostma pean).
Ja need järgmise postituse sokid on imelised. Ma mõtlen juba mitu päeva oma seriaali taga istudes, et enne järgmist peaks sokikudumise vahendid välja otsima ja algust tegema, aga ikkaon aina tegemata.

Ise Hakanud Lillekasvataja said...

See rikub silmi, see telku taga kudumine. Telekas kinni ja küll saad aega kududa!
Kuigi see kudumine on nii raske töö mu meelest!Jubedalt võtab aega.

Ise Hakanud Lillekasvataja said...

Ai jahh, Taimedega värvimise juures on see point ka veel, et saadav värv sõltub ju eri kümnest asjast, ilmast ja aastaajast jne.
Aga müüa ma neid lõngu ei saa, sest värvin alati vaid pisikesi koguseid, lõngapallike mahub pihku ära.
Taimedega värvimise juures ongi tore see katse-eksituse moment
Pange oma klubiga kuskil saunas pott tulele. Saate ürituse ja lõngad ka takkapihta.

pesumasin said...

This is nice post which I was awaiting for such an article and I have gained some useful information from this site. Thanks for sharing this information.